2015 yılında HDP’den aday olan Vanlı Prof. Dr. Ahmet Özer, iki partinin uzlaşı ile CHP için yarışacak

Ali Kemal ERDEM

Bir milyonu aşan nüfusuyla Esenyurt, gerek Türkiye’nin gerekse de İstanbul’un en kalabalık ilçesi durumunda.

Nüfus yoğunluğu nedeniyle Esenyurt, İstanbul seçimlerinde de belirleyici olan ilçelerden biri.

Esenyurt’un bir diğer özelliği de Kürt nüfusunun İstanbul’un diğer ilçelerine oranla daha yoğun olması. Bu da seçim sonuçlarına da yansıyor.

2018 seçimlerinden HDP, AK Parti ve CHP’nin ardından %21.95 oy oranı ile ilçede üçüncü oldu.

2019 yılında Esenyurt’un CHP adayı tarafından kazanılmasında HDP’nin aday çıkarmayıp destek vermesinin de önemli etkisi olmuştu.

Bu kritik ilçedeki adayını açıklamak için uzun süre bekleyen CHP’nin burayı iş birliği görüşmeleri yaptığı DEM’e bırakacağı iddia ediliyordu.

Derken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakınlığıyla bilinen eski Esenyurt ilçe başkanı Ali Gökmen adaylığı duyuruldu.

Gökmen’in adaylığı uzun sürmedi.

İki gün geçmeden Gökmen’in adaylığı çekildi.

Kısa sürede nedeni anlaşıldı.

DEM ile devam eden ve adına “Kent uzlaşısı” verilen iş birliği görüşmeleri kapsamında CHP, DEM’in de onay verdiği Prof. Dr. Ahmet Özer’i aday gösterdi.

DEM’in Esenyurt’ta CHP adayına direk İstanbul genelinde İmamoğlu’na dolaylı destek vermek için CHP listelerinden belediye meclisine 20 üye sokacağı ise siyaset kulislerinde dillendirilen iddialar arasında.

Peki DEM’in onay verdiği Ahmet Özer kimdir?

CHP’nin Esenyurt adayı Ahmet Özer kimdir?

1960 Van doğumlu olan Özer, Hacettepe Üniversitesi, Van Eğitim Enstitüsü ve Çukurova Üniversitesinde olmak üzere üç üniversitede (sosyoloji/felsefe, işletme, eğitim bilimleri alanında) bir lisans iki ön lisans bitirdi.

2015’TE HDP’DEN ADAY OLDU

Özer, 1991’de Diyarbakır’da bulunan GAP Belediyeler Birliği’nin kuruluşuna öncülük etti. 2009 yılında ABD’de yaptığı araştırma sonucu yazdığı “11 Eylül, ABD Türkiye ve Küreselleşme” taktim tezi ile SDÜ’de profesör oldu.

2004 yılında SHP’den Van Büyükşehir Belediyesi aday adayı, aynı seçimde Mersin Toroslar’da Belediye Başkan adayı oldu. Seçimi az bir oy farkı ile kaybetti.

2015 yılında HDP’den Van’da milletvekili adayı oldu.

2022-2023 Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi olarak Göç ve Kent Araştırmaları Merkezinde danışman öğretim üyesi olarak çalıştı. 2022-2023 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak görev yaptı. Göç, kentleşme ve yerel yönetimler konusunda çok sayıda proje ve çalışma yönetti. Toplamda 36 kitabı olan Özer’in çok sayıda ödülü bulunuyor. Özer evli ve iki çocuk babası.

ESKİ BİR AÇIKLAMASI GÜNDEMDE

Özer’in aday olmasının ardından yaptığı açıklamalar da gündeme düştü.

Özer’in 2014 yılında “Devlet kurmak Kürtlerin hakkı” şeklinde beyanat verdiği iddia edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x