Erdoğan İmzaladı, Satış Gerçekleşti! CHP’li Vekil Tüketilmesi Uygun Görülen Şekeri Böyle Teşhir Etti

Bursa’nın Karacabey ilçesinde faaliyet gösteren Karacabey Şeker Fabrikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla 58 milyon 500 bin liraya satıldı. Satış kararı, 12 Mart 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

TEPKİLER YÜKSELİYOR: “SIRADA HANGİ FABRİKANIN SATIŞI VAR?”

Fabrikanın satışına yönelik tepkiler artıyor. CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, “Sayın Erdoğan, İngiliz şirketlerin ürettiği yapay şekerleri tüketmemizi uygun görüp bu skandal satışa onay vermiş. Pancar üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinden olmamıza rağmen dışarıdan şeker ithal ediyoruz. Türkiye’de her sene tonlarca şeker pancarı üretiliyor. Elimizdeki bu imkânlarla neden şeker ithal ediyoruz?” dedi ve ekledi: “Bu ülkenin tüm varlıklarını kendi kazanımınız gibi sattınız, her gün elde kalan varlıklarımızı da satmaya devam ediyorsunuz. Burada sormak istediğim şey şu ki; bu satışlara karar verirken, Bursa halkının Türk milletinin hangi çıkarları aklınızda var? Sayın Erdoğan, sırada hangi fabrikanın satışı var?”

İTHALATTA REKOR ARTIŞ: “SAĞLIĞIMIZIN DEĞERİ 58,5 MİLYON LİRA”

Öztürk, TÜİK’in son verilerine değinerek, “TÜİK Dış Ticaret verilerine göre Türkiye, 2022’nin 12 ayında toplam 600 bin ton şeker ithal etmiş. Türkiye’nin DİR kapsamında şeker ithalatı yıllara göre ortalama 150 bin ile 200 bin ton arasında değişirken, 2022’nin 12 ayında toplam 600 bin ton şeker ithal edilmiş. Fabrikalarımızda işlenecek tonlarca pancar üretebilen bir ülkeyken Sayın Erdoğan’ın bu halka, bizlere reva gördüğü şey İngiliz yapay şekeri. Sizin, benim, vatandaşlarımızın sağlığına biçilen değer ise 58 milyon 500 bin lira” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x