Fatih Altaylı: Son 2 ay içinde olmamışsa bile, İsrail Ordusu’na ürün satışına izin vermiş olmak biraz garip değil mi!

Gazeteci Fatih Altaylı, Hamas ile savaş halinde olan İsrail’e Türkiye’den askerlerin soğuktan korunmak için kullandığı içliklerden gönderildiği iddiasına İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Başkanlığı’ndan gelen yalanlamayı değerlendirdi.

Altaylı, Dezenformasyonla Mücadele Başkanlığı’nın “4 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’de üretilen ve yurt dışına ihraç edilen malların üzerine ‘Made in Turkey’ yerine ‘Made in Türkiye’ ibaresi eklenmesi zorunluluğu getirilmesini” gerekçe gösterdiği yalanlaması için, “Bence bu açıklama doğru değil” dedi.

Altaylı, “Eğer bu iddia, sadece ve sadece ‘Made in Turkey’ ibaresinden ötürü yalanlanıyorsa, yalanlama ‘yalan’ ya da ‘yanıltıcı’ biçimde kale alınmış. Bal gibi de Türkiye’den İsrail Ordusu’na termal içlik yollanmış. Doğru olmayan şey, bu görüntülerin yeni olması. “Eğer herkes genelgeye uymuş ise o zaman bu görüntülerle ilgili söylenebilecek tek şey ‘eski’ yani 2022 öncesi olabilecekleri. Yani Türkiye İsrail Ordusu’na mal satmış. Ama yeni satmamış. Daha doğrusu yeni satış var ise de görüntü o satışa ait değil. Sonuçta İsrail Ordusu’na satış yapıldığı iddiası doğru” dedi.

Altaylı devamında da şunları kaydetti:

“Diyelim ki, bu satışlar 2022’den önce yapılmış olsun. Peki 2022’den önce İsrail Ordusu’nun kime karşı savaşmasını bekliyordunuz? Yahu bu ordu, ben bildim bileli Filistinlilerle, son 25 yıldır da Hamas’la savaşıp duruyor. AK Parti iktidarı da her ne kadar ilk birkaç yılında İsrail’le iyi ilişkiler geliştirip, Yahudi nişanları almaya hayır dememişse de en azından ‘One minute’ olayından bu yana İsrail karşıtı bir politika yürütürmüş gibi yapıyor. Son 2 ay içinde olmamışsa bile, İsrail Ordusu’na ürün satışına izin vermiş olmak biraz garip değil mi! İsrail Ordusu’nun bu ürünlerle kime karşı savaşacağını düşünmüştünüz? Amerika Birleşik Devletleri’ne mi!”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x