Paraları mı Bitti? Menzil Tarikatı Liderinin Oğlu, Derneği İçin Para Toplamaya Başladı!

Menzil Tarikatı lideri Abdülbaki Erol’un ölümünün ardından tarikat oğullarının taht kavgası nedeniyle bölünmüştü. Bu ölümün ardından tarikata bağlı birçok dernek kurulu. O derneklerden biri de iki hafta önce Nezir Derneği ismiyle faaliyete geçti. Dernek, açılır açılmaz bağış kampanyası düzenledi, para toplamaya başladı.

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye…

1993 yılından bu yana Menzil tarikatının liderliğini yapan Abdülbaki Erol, Haziran ayında hayatını kaybetmişti. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Menzil köyünde toprağa verilen Erol’un vefatının ardından da tarikatlar dengeler değişmişti.

Erol’un oğulları arasında başlayan kavga tarikatın bölünmesine neden olmuştu. Tarikatın başına geçmesi beklenen büyük oğlu Muhammed Saki Elhüseyni, diğer iki kardeşin kendilerini şeyh ilan etmesi üzerine tarikatın bölündüğünü açıklamıştı.

Aylar sonra Muhammed Saki Elhüseyni, Nezir Derneği’ni kurdu. Örgütlenme yarışına girilen tarikatın üyeleri de çalışmalara başladı.

Tarikatın üyeleri iki hafta önce kurulan Nezir Derneği’ne ait olduğunu belirttikleri IBAN adresini sosyal medyada paylaşarak herkese bağış yapma çağrısında bulundu.

Ayrıca Muhammed Saki Elhüseyni, örgütlenme çalışmalarına Serhendi Vakfı’yla da devam ediyor.

Cumhuriyet’in görüştüğü Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan “Bu yapıların ülkemizde çok rahat hareket edebildiklerini biliyoruz. Bu derneğin en büyük mülki amirden izin alması gerekiyor. Valilikten izni olmalı. Bağışı 81 ilden topluyorsa 81 ilin valiliği ya da İçişleri Bakanlığı izni olmalı” sözleriyle bağış toplanmasını değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x