Rektörden şikayetçi olan akademisyen görevden uzaklaştırıldı

Konya’daki Selçuk Üniversitesi Rektörü Metin Aksoy’un profesörlük için gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) şikayette bulunan Doç. Dr. Hüseyin Aslan açığa alındı.

Sözcü gazetesinden Müslüm Evci’nin haberine göre, Konya Selçuk Üniversitesi’ne 2020 yılında rektör olarak atanan ve halen görevde olan Metin Aksoy hakkında Yükseköğretim Kurulu’na, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde görev yapan Doç. Dr. Hüseyin Aslan tarafından, “profesörlük unvanı alma şartlarına uygun olmadığı halde önce profesörlük unvanını aldığı ardından da rektör olarak atandığı” gerekçesiyle şikayette bulunuldu.

ESKİ REKTÖR: ATAMA KANUNLARA AYKIRI

Bir dönem AK Parti’den milletvekili aday adayı da olan Selçuk Üniversitesi önceki dönem rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise iddiaların doğru olduğunu söylemişti.

Şahin, “Durum komisyon tarafından gizlenmiş. Ben gerçekleri atama süreci tamamlandıktan sonra öğrendim. Görev sürem bitmişti. Resmi olarak yapacak bir şeyim yoktu. Yayınları yetersiz, bununla birlikte 40 puanı eksik. Başlıca eser şartını sağlamıyor. Bu şartları yerine getirmeyen ilgili kadroyu alamaz. Yapılan tamamen usule işleyişe ve kanunlara aykırıdır” dedi.

ASLAN: SORUŞTURMA DAHİ AÇILMADAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDIM

Yaşanan gelişmelerin ardından Selçuk Üniversitesi Rektörü Metin Aksoy, YÖK’e kendisi hakkında şikayette bulunan Doç Dr. Hüseyin Aslan’ı görevinden uzaklaştırdı.

Mahkemeye başvuracağını söyleyen Hüseyin Aslan, “Rektör bey iddialara yanıt vermek yerine aldığı ani bir kararla beni görevimden uzaklaştırdı” diye konuştu.

Hakkında bir soruşturma olmadığını belirten Aslan, “Normalde rektör beyin önce hakkımda bir soruşturma açması ve soruşturmanın ardından eğer gerekliyse görevden uzaklaştırması gerekiyordu. Ama açıklamalarımın hemen ardından hakkımda soruşturma dahi açılmadan görevimden uzaklaştırıldım. Rektörlüğün aldığı karara karşı idari mahkemeye başvuracağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x