25 Kürtçe hikaye kayıt altına alındı

Kürtler arasında sözlü olarak aktarılan hikayeler “Carek Ji Caran” isimli belgesel ile kayıt altına alındı. Belgeseli çeken Diyar Bayram çalışmasında yer verdiği hikayeler ile Kürtlerin kültürüne dikkat çekmek istediğini, bu kültürün gelecek nesillere de aktarmak için çok sayıda Kürt hikayelerini topladığını belirtti.

Şırnak’ta derlediği 25 hikayenin belgeselini çeken Bayram, “Hikaye ve hikaye aktarımı kadim Kürt kültüründe önemli bir yer tutar. Özellikle elektrik, televizyon, telefon yaygınlaşmadan teknoloji bugünkü gibi ileri seviyede değilken Kürtler akşamları ‘Şevbihêrk’ adı verilen bir etkinlik ismi ile bir evde bir araya gelir ve geçmiş zamanlarına dair yaşanmış olayları kendine has bir dil ile birbirlerine anlatır. Geçmişe dair de aktardıkları bu hikayeler aynı zamanda bir halkın hafızasıdır. Teknolojinin ilerlemesi ile bugün Kürt şehirlerinde ve köylerinde bu kültürel etkinlik ne yazık ki yok denecek kadar zayıfladı ve bunun yok olmaması için böyle bir belgesel çektim” dedi.

Önümüzdeki günlerde Youtube’de yayımlayacağı belgeseli Avrupa Birliği’nin kültür ve sanata destek programı olan CultureCIVIC katkısı ile çektiğini söyleyen Bayram, belgeselin ilk gösterimini Şırnak’ta gerçekleştirdi.(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x