Arda Güler’in papucu dama atılıyor

El Confidental’de yer alan yazı şöyle:

Real Madrid’in kadrosunda çok sayıda sakat oyuncu bulunuyor ve bu durum önümüzdeki haftalarda forma giyebilecek genç oyuncu için fırsat yaratıyor.

Dünya futbolunun genç yeteneklerinin çok erken yaşlarda büyük takımların bariyerlerini yıktığını görmek giderek yaygınlaşıyor.

Avrupa’da zafere koşan herhangi bir üst düzey takımda, futbolun iyi geleceğini garanti altına alan, neredeyse hiç el değmemiş büyük yetenekler görebiliyoruz. Bazen bu gençlere fırsat veren şey saf yetenektir; bazen de hassas durumlar sizi buna zorlar.

Sözü daha fazla uzatmadan, 29 Ekim 1994’te Jorge Valdano, Raúl González’e La Romareda’da başlama şansı vererek herkesi şaşırttı. Genç takımlarda harikalar yaratan bu çocuğun tartışmasız bir ilk 11 oyuncusu olması için sadece bir maça ihtiyacı vardı. Real Madrid’in kaybetmesi (3-2) ya da çok önemli bir şansı kaçırması pek önemli değildi. O günden sonra, efsane olana kadar kimse onu takımdan çıkarmadı.

Neredeyse otuz yıl sonra, Real Madrid antrenörün, yakında yükselişe geçeceğini bildiği 17 yaşında genç bir yetenek var takımında. Nico Paz’ın kaderinde önemli bir oyuncu olmak var; çünkü nitelikleri, kişiliği ve hepsinden önemlisi, kramponlarında taşıdığı muazzam miktarda futbol var.

Henüz 19 yaşında ama herhangi bir takımda yıldız olmak için yeterli futbol olgunluğuna sahip olduğunu şimdiden gösterdi. Madrid’de bile. Carlo Ancelotti’nin genç takımla denemeler yapmaktan pek hoşlanmadığı biliniyor ama Nico Paz söz konusu olduğunda durum farklı. İspanyol-Arjantinli oyuncu geçen sezon Álvaro Arbeloa’nın genç takımında oynamaya başladı ve maçlar geçtikçe Castilla’ya yükseldi. Ancak sadece sıradan bir yedek oyuncu değil, Raúl için önemli bir oyuncu haline geldi: öyle ki, terfi aşamasındaki tüm maçlara yedek takımla başladı.

Sportif gelişimi sayesinde geçen yıl A takıma bile çağrıldı ancak sahada oynama şansı bulamadı. Birkaç ay sonra Carletto’nun ekibiyle ABD’de sezon öncesi hazırlıklarını yaptı ve bu sezon Castilla’nın kiralık oyuncusu olarak İtalyan koçun son listelerinin müdavimlerinden biri haline geldi ve hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi’nde ilk maçına çıktı. Şimdi de önümüzdeki haftalarda önemli bir oyuncu olmaya aday görünüyor. Madrid, Thibaut Courtois, Eder Militao, Aurelién Tchouaméni, Dani Ceballos, Arda Güler, Eduardo Camavinga ve Vinícius’un yanı sıra sakat omzu henüz iyileşmeyen Jude Bellingham ile büyük bir sakatlık belasıyla boğuşuyor. Bu kadar çok eksik Real Madrid’i ilk on bir ihtiyacı içinde bırakıyor. Nico Paz’ın büyük bir şansı var.

Şimdiden yedi maça çağrıldı ve bunların ikisinde sadece 21 dakika oynadı ancak Castilla için attığı altı gol onu dikkate alınması gereken bir oyuncu yapıyor. Albiceleste’de ikinci olan ve Tenerife ve Valladolid gibi takımlarda forma giyen Arjantinli eski stoper Pablo Paz’ın oğlu olan Paz, bir orta saha oyuncusu olarak öne çıksa da hücumcu kimliğiyle dikkat çekiyor: Taşma, hız, fütursuzluk, dripling ve hepsinden önemlisi geriden gelen çok sayıda gol. Aşağılayıcı gençliğine rağmen sorumluluk alabilen ve A takımdaki sakatlık salgını düşünüldüğünde büyük bir fırsatla karşı karşıya olduğunun farkında olan farklı oyunculardan biri. Trenler çok fazla sefer yapmaz ve onları yakalayıp yakalayamayacağınız kendi isteğinize bağlıdır. Nico Paz futbolda başarılı olmak için her şeye sahip ve Madrid’de bunu yapmak için büyük bir fırsatı var. Ancelotti onun adını kırmızıyla işaretledi. En üst seviyede parlama zamanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x