Kira Zammında Yeni Dönem: Ev Sahipleri Bayram Edecek, Kiracılar Ağlayacak!

Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için yüzde 25 sınırı getirilmişti. Kiracılar ev sahiplerinin bu kurala uymadığını belirterek şikayetçi oluyor. Peki yüzde 25 sınırı devam edecek mi?

YÜZDE 25 SINIRI DEVAM EDECEK Mİ?

Katıldığı bir televizyon programında bu sorunun yanıtını veren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu” diye konuştu.

YÜZDE 25 DURUMUNUN SÜRMESİNE GEREK KALMAYACAK

Bakan Tunç, “1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak” ifadelerini kullandı. Kira davalarında ev sahibi ve kiracıların sıklıkla başvurduğu arabuluculuk konusunda değinen Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1 EYLÜLDEN 21 ŞUBATA KADAR 129.259 BAŞVURU”

“Kiracı ya da kiraya veren eğer hem kira miktarıyla ilgili hem de tahliyeyle ilgili bir dava açmak istiyorsa dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğunu getirdik.

Tüm Türkiye genelinde kira uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurular, 1 Eylül’den itibaren şu ana kadar 21 Şubat itibarıyla 129 bin 259. Arabulucuya başvurular olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti. Bu 129 bin 259’dan 69 bin 239’u anlaşmayla sonuçlandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x